Bahçe Dekorasyonu nasıl yapılır ?

bahçe dekorasyonuBir şeyler ekip dikmek, büyütmek, sulamak, budamak insana haz ve huzur verir. Bahçenizle bizzat siz ilgilenmeyecekseniz bile, bahçenizin nasıl olacağına siz karar vermelisiniz. Bahçenizi büyüklüğüne göre son derecede doğal bir alan haline getirebilirsiniz. Hatta bahçenizdeki ağaç ve çiçeklere gelen kuşlar, evinize ayrı bir neşe getirecektir. Onları pencerenizden seyretmek son derecede keyifli olacaktır. Belki de yuvalarını bahçenizdeki bitkilerin arasına yaparlar. Eğer evinizde kediniz ya da köpeğiniz varsa bahçenizin olmasından en çok onlar mutlu olacaktır.

İyi bir bahçe dekorasyonunda temel husus bahçenizin boyutları ve sizin nasıl bir bahçe istediğinizdir. Akşamları çıkıp oturacağınız yeşillikler içinde bir kameriye isteyebileceğiniz gibi, barbekü yapabileceğiniz boş ve açık bir alan da isteyebilirsiniz. Bahçeniz büyüdükçe bahçenize daha çok şey sığdırabilirsiniz.

Bahçenizin boyutlarını göz önünde bulundurarak önceliklerinizi belirleyin. Eğer istediğiniz tüm her şeyi sığdırabileceğiniz kadar geniş bir bahçeye sahipseniz zaten sorun yok. Ancak kısıtlı bir alana sahipseniz en çok bahçenizde ne olmasını istiyorsanız önceliği ona vermeniz gerekecektir.

Hemen hemen tüm bahçelerde kullanılan ana materyaller ahşap ve taştır. Ahşap doğal olması nedeniyle metal ya da plastik materyallere nazaran daha çok tercih edilmektedir. Taşlar da bahçenize güzel bir hava katabilir. Önemli olan doğallık ve uyumu yakalayabilmektir.

Ahşap malzemeler nemli ortamlarda çürüdüğünden, sürekli dışarıda kalacak ahşap bahçe mobilyaları mutlaka koruyucu bir madde ile kaplanmış olmalıdır. Ayrıca neme dayanıklı ahşap malzemeler tercih edilmelidir.

Bahçe aydınlatmaları da çok önemlidir. Aydınlatmada kullanacağınız armatürlerin rengi ve şekli bahçenizdeki diğer objelerle uyum içinde olmalıdır.

Bahçelerde plastik malzeme kullanımı giderek yaygınlaşmaya başlamıştır. Plastik malzemelerden yapılmış mobilyalar fiyat açısından çok uygun olabilmektedirler. Üstelik gelişen teknolojiye paralel olarak son derecede kaliteli plastik ürünler bulmak artık mümkün. Plastiğin bir avantajı da nemden ahşap gibi etkilenmiyor oluşu. Ancak plastik malzemeler de güneşten etkilenir ve zamanla özelliklerini kaybederler. Nasıl ahşap malzemeleri nemden korumanız gerekiyorsa, plastik malzemeleri de güneşten korumanız gerekmektedir. Ancak fiyatlarının düşük oluşu nedeni ile bunu gözardı da edebilirsiniz.

Bahçenizde kullanacağınız bitkiler de uyum içinde olmalıdır. Bitkiler rastgele düzensiz bir şekilde bahçeye yerleştirilmemeli, mümkün olduğunca doğal ancak düzenli bir yapı elde edilmeye çalışılmalıdır. Ayrıca bahçenizdeki çiçeklerin açma zamanlarını da dikkate almanız iyi olacaktır. Yaz boyu sürekli bahçenizde açmış çiçeklerin olması çok güzel olacaktır. Bir çiçeğin çiçekleme zamanı geçtiğinde bir diğerinin açması bunu sağlayabilir. Ayrıca tüm yaz çiçek açan bitkiler de tercih edebilirsiniz.

Bahçeniz yeterince büyükse bahçenizde ağaç da yetiştirebilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken husus, ağacın cinsine göre evden uzaklığını iyi ayarlamaktır. Ayrıca bahçenizde yetiştireceğiniz ağacın kök gelişimi hakkında da bilgi sahibi olmalısınız. Kökleri çevreye çok dağılan ağaçlar evinize de zarar verebilir. Ayrıca ağaçların polenlerini de düşünmeniz gerekmektedir. Kavak gibi polenleri insan sağlığına zararlı olabilecek ağaçlardan uzak durmalısınız. Ayrıca ceviz gibi gölgesi çok yoğun ağaçları ancak ve ancak bahçenizin çok geniş olması halinde tercih etmelisiniz. Aksi halde evinizin bir bölümü bir zaman sonra hiç güneş görmeyebilir.

,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir