Banyo Dolapları Modelleri 2010

Banyoları tasarlarken mekanın ölçüsü çok önemlidir. Bu ölçülere göre önce seramik seçimi yapılabilir, daha sonra küvet, banyo kapısı ve klozet seçimleri mekanın büyüklüğüne göre yapılabilir. Banyoları geniş göstermek için açık renkler tercih edilmelidir. Banyo ölçüleri müsaitse, büyük ebatlı seramikler tercih edilmeli ve bu seramiklerin içinde fazla desen ve dekor olmamalıdır.

Banyolarda aynalara daha fazla yer verilirse, ortam daha geniş görünecektir. Duş veya küvet kabinleri nin cam olması, yine ortamı daha geniş gösterecek unsurlardandır. Banyo, kültürel farklılıklara göre değişik fonksiyonları bulunan bir odadır. Terim olarak banyo, vücut temizliğinin yapıldığı, içerisinde küvet veya duş teknesi veya her ikisinin de bulunduğu odadır. Tercihe göre banyolarda klozet ve lavabo banyo ve wc malzemeleri de bulunabilir. Örnek olarak Amerika’da klozet de banyo içerisinde bulunur. Ancak diğer ülkelerde klozetler ayrı bir bölümde yer alabilir.

Ülkemizde evin şekli ve mevcut alana göre klozet (wc) ve banyonun kullanımı genellikle ayrı odalar halindedir. Büyük şehirlerde yaşanan alanların kısıtlı olmasından dolayı banyo ve klozet aynı oda içerisinde, hatta çamaşır makinesi de bu odaya koyulmaktadır. Yaşlıların kullanımı için banyolar özel olarak düzenlenmeli, zemin kaymaz malzemeden olmalı, küvet kullanılacaksa küvet boyu uygun olmalı, hatta küvet yerine duş teknesi kullanılmalıdır. Kullanılan bataryaların açılması ve kapanması kolay olmalı, su ısısını sabitlemek için ise termostatlı bataryalar kullanılmalıdır. Çocukların kullanımı için ise kırılgan olmayan malzemelerin kullanılması, yerlerin kaygan olmaması, belki lavabo altına bir basamak konması, keskin zemin ve köşeler olmaması, prizlerin kolay ulaşabilecekleri yerlerde olmaması gerekir.

Banyolarda genellikle fonksiyonun ön plana çıkarıldığı aksesuarlar kullanılır. Bunların başında sabunluk, sıvı sabunluk, diş fırçalık, etejer, tuvalet kağıtlığı, havluluk (yuvarlak veya uzun), su armatürleri (aynı ve tamamlayıcı modellerde) gelir. Ayrıca tamamlayıcı ürünler olarak süsleme için kullanılan mumlar, yapma çiçekler ve paspaslar kullanılabilir. Kullanılacak armatürleri seçerken, lavabo ve banyo armatürlerinin aynı olmasına özen göstermek gerekir. Banyolarda seçilen aydınlatma, banyonun ne kadar ışık aldığıyla ilgilidir. Buna göre uygun ayarda aydınlatma seçilir. Genellikle aplikli ayna kenarından aydınlatmalar veya tavandan kullanılan genel aydınlatmalar tercih edilir. Her zaman gereğinden fazla bir aydınlatmadan kaçınılmalı, banyonun büyüklüğüne ve ne kadar ışık aldığına göre uygun aydınlatma sağlanmalıdır.

Banyoların içinde veya ayrı bir bölümde kullanılan, üzerinde klozet bulunan alafranga tuvaletlere wc (ingilizcede water closet) adı verilir. En hijyenik tuvalet olarak da bilinir. Daha önce çeşitli malzemelerden yapılan wc’ler, seramik kullanımıyla en hijyenik halini almıştır. Bu amaçla kullanılan seramik banyo takımları , asma klozet, yerden klozet ve sifonik klozet olarak kullanılabilir. Banyolarda yer kaplama malzemeleri arasında; halı, sert ağaç, laminat kaplama, işlenmiş ahşap, taş, vinil ve seramik vardır. Ancak bunların içinde en yaygın kullanılan malzeme seramiktir. En iyi banyo kaplaması olarak tanımlanır. Mekana ağırlık katar, su geçirmezdır ve diğer malzemelerden ucuzdur. Kolay temizlenir. Ancak kaygan bir yüzeye sahip olması dezavantajlarındandır.

banyo dolabi modelleri (2)banyo dolabi modelleri (3)banyo dolabi modelleri (4)banyo dolabi modelleri (5)banyo dolabi modelleri (6banyo dolabi modelleri (7)banyo dolabi modelleri (8)banyo dolabi modelleri (9)banyo dolabi modelleri (10)banyo dolabi modelleri (11)banyo dolabi modelleri (13)

, ,
One comment to “Banyo Dolapları Modelleri 2010”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir