Batarya Modelleri

Genellikle bataryalar standart bağlantılarıyla satıldığından, kendiniz bir ustaya gerek duymadan mevcut tesisatınıza bağlayabilirsiniz. Yapı market lerde bu ürünleri farklı çeşitlerde bulabilirsiniz. Bir evye bataryası seçerken dikkat etmeniz gereken noktalar; termostat ayarının yapılabiliyor olması, evye bataryalarının büyük ve ağır malzemeleri durularken kolaylık sağlaması, kaynar su ayarının olması, renk amblemli bataryaların ısı ayarını yaparken yardımcı olması, havalandırma sistemli bataryaların su tasarrufu sağlaması, kendinden filtreli bataryalardan akan suyun içme suyu olarak da kullanılabilmesidir. Otomatik sensörle çalışan bataryalar ise, su tasarrufu sağlaması ve hijyen açısından oldukça tercih edilen modellerden olmaya başlanmıştır.

Mutfaklarda evye batarya seçimi oldukça önemlidir. Güzel görünümlü ve kullanışlı olanlar, mutfakta birer sanat eseri gibi dururken, kötü görünümlüler ve sürekli sorun oluşturanlar stres yaratmak için birebirdir. Yıkama ve hazırlama işlemlerinin en verimli şekilde yapılabilmesi için doğru evye bataryası kullanımı önemlidir. Evye hazne tabanı ile batarya su çıkış ağzı arasındaki mesafe kullanım sırasında ellerinizin rahat çalışması için ayarlanmalıdır.

Evye bataryalarında oldukça çeşitli ve farklı kullanım amaçlarına hitab eden modeller vardır. Bunlardan bazıları pull-out modeli, döner borulu evye bataryaları, döner gövdeli evye bataryaları, aplike evye bataryaları, tek kumandalı, çift kumandalı, spiralli bataryalar, krom evye bataryaları, çelik evye bataryalari vb.dir. Mutfaklarda genellikle yüksek basınçlı su tesisatı vardır. Yüksek basınçlı su, her tip batarya kullanımına olanak tanır. Mesela su püskürtme sistemiyle çalışan bataryalar, sadece 1 barın üzerindeki su basıncıyla çalışır. Eğer mutfağınızdaki su basıncı düşükse, ozaman limitli bir seçiminiz olacaktır.

Evye bataryaları, tasarım açısından güçlü ve lavabo mutfak bataryaları yla uyumlu olması gerektiği gibi, kullanım açısından da oldukça fonksiyonlu olmalı, temizliği kolay olmalıdır. Örneğin, paslanmaz çelik kullanılan bir evye bataryası İtalyan tarzı mutfaklarda uyum sağlarken, bir çiftlik evindeki mutfakta kullanılan batarya fonksiyonel olması açısından pull-down veya pull-out batarya modelleri kullanılabilir. Çeşitli renk seçenekleriyle üretilen bataryalar, krom, mat krom, granit, altın hatta bronz renklerde bile olabilir. Hijyen açısından önemli olan bataryaların filtrelerinin düzenli olarak temizlenmesi veya değiştirilmesi gerekmekte, basınçlı sıcak su ile 30 dakika süreyle yıkanmalıdır. Mümkünse klor çözeltisinde dezenfekte edilmelidir. Batarya temizliği ne dikkat edilmelidir.

, , , ,
One comment to “Batarya Modelleri”
  1. Pingback: Lavabo modelleri, batarya modelleri, fiyatları | Banyo Duşakabin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir