Dekorasyonda Hangi Renk Ne Anlama Geliyor ?

Evini sıfırdan dekorasyon yapmak isteyenler kahvelerinizi alın gelin böyle ; Sadece zevk ya da tercih konusu olmayan renklerin dekorasyonda ve dolayısıyla hayatınızda olan etkilerini hiç düşündünüz mü? Zevk ve tercihlerinizi günlük hayatınızda ki birçok sorunun cevabı olabilir.

kucuk daire dekorasyon (1)

Turkuaz: zihinsel gücü arttıran aynı zamanda da sinirleri sakinleştiren bir renktir. Mutluluk ve enerji veren Turkuaz, her çeşit alanda kullanılabilir ancak dar alanlarda bu renk kullanılmamalı.

Beyaz: ferahlık, temizlik ve saflık hissi veren beyaz renkler, birçok insan için benzer hisler yaratır. Mekânları daha geniş ve huzur verici bir hale büründürür.

Mor: güven duygusu veren bir renktir ve insan psikolojisine güç kazandırır.

Sarı: neşe, mutluluk ve eğlence veren sarı renkler, oturma odası ve mutfaklarda kullanılabilir. Çok geniş alanlarda sarı kullanılmaması gerekir. Bu yüzden tamamlayıcı renkleri kullanılmalı ya da çok koyu sarılardan kaçınılmalı.

Yeşil: ruhu, beni hatta gözleri bile dinlendiren yeşil, huzur ve enerji veren bir seçim olabilir.

Kahverengi: koyu bir renk olarak değerlendirilse de kahverenginin sıcak ve samimi bir etkisi vardır. Genellikle başka renklerle kombine edilerek kullanılır.

Gri: dekorasyonda kesinlikle tavsiye edilmeyen bir renktir. Enerji düşüklüğüne sebep olur ve kişiyi umutsuzluğa ve depresyona yöneltir.

Siyah: alışılmışın dışında bir renktir. Mekânların ışığını keser bazen umutsuzluğa sebep olabilir. Tüm bunların yanında asil ve güçlü bir imajda sergiler. Konsantrasyonu arttıran bir renk olduğu için kimi zaman sanatçılar tarafından tercih edilebilir.

Mavi: sakinleştiren ve dinlendiren bir renktir. Meditasyon yapan kişiler b yüzden maviyi çok sık kullanırlar.

Pembe: romantik, duygusal aynı zamanda da enerji veren bir renk olan pembe, yatak odalarında ya da kız çocuk odalarında çok kullanılır. Pembe renklerle donanmış bir ortamda gerçek hayattan uzaklaşmak ve hayallere dalmak birçok insanın hoşuna gider.

Turuncu: sıcak, enerjik, dinlendiren, iştah açan, dirliği gösteren turuncu renk, birbirinden farklı hatta tezat sayılabilecek çeşitli etkilere sahiptir. Bu yüzden mutfak ve oturma odası gibi mekânlarda çok sık kullanılır.

Kırmızı: aşkın, tutkunun, eğlencenin ve güçlü karakterlerin rengi olan kırmızı, son derece iddialı bir renktir. Böyle bir ortamda enerjinin düşük olması ve sakin kalmak imkânsız. Kırmızı geniş alanlarda kullanılmalıdır aksi takdir de kişiye boğuluyormuş hissi verebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir