Duş Teknesi kenarlık Montajı (süpürgelik)

duş teknesi Eski tip duş teknelerinde kenarlara sadece su sızıntısını engellemek için kenarlara silikon sürülürdü tabiki yıllar içerisinde zamanla silikon bütün kirleri tutarak pis bir görünüm ortaya çıkıyor.  Şimdi ki duş tekneleri ve duşakabinlerde silikon yerine daha güzel duran ve temizlik açısından da oldukça kullanışlı kenarlık çıtaları (süpürgelik) kullanılıyor. Kalitesine göre ürünlerin fiyatıda değişiyor bu cıtaları nalburlarda ve yapı marketlerin hepsinde bulabilirsiniz. 3 -15 lira arasında satılmakta kalitelisini almakta fayda var.  Montaj esnasında ihtiyacınız olan malzemeler ; Yan Keski , Asetat Kalemi , Maket Bıçağı , Metre , Silikon ve Silikon tabancası Silikonda renk tercihi size kalmış ben şeffaf renksiz silikonu tercih ettim,Süpürgelik Köşebentleri köşelere koymak için,kenarları kapatmak için Süpürgelik Kenarları

Kollarımızı sıvayıp işimize ilk önce mevcut çalışma alanımızı temizlemek ile başlayalım. Çalışma alanı ne kadar temiz olur ise bizde o kadar rahat çalışırız. Duş teknesinin çevresinde bulunan eskiden kalmış olan silikonları bir maket bıçağı yardımı ile tamamen duvardan ayıralım. Biraz yorucu oluyor, ama sonradan epey işimize yarayacak. Etrafta kalan tüm kırıntıları da temizledikten sonra, zeminimizin kuru olduğundan emin olalım. Zira silikonlar ıslak zeminde tutmazlar.

 • Ölçü Alma:Duş teknemizin kenarlarının ölçülerini alalım. Benim tek kenar ölçüm 80cm çıktı. Şimdi kaç tane kenar da kullanacağız onu hesaplamak gerekiyor. Sol ve arka duvar kısmına 1’er adet, sağda duran Lavabo kısmına ise 35cm’lik 1 adet gerekiyor. Buna göre bana 2 adet 80cm’lik, 1 adet de 35cm’lik toplam 1.95cm’lik süpürge boyuna ihtiyacım var. Birazda fire payı ekleyip hesaplarsak bu ölçüler benim sadece 1 adet süpürgelikle işimi halledebileceğim anlamına geliyor. ”Süpürgelik boyu genelde 2mt ile 2.5mt arasında değişmektedir” Süpürgeliklerin uzunluğa göre kesmeden önce asetat kalemi ile keseceğimiz yerleri işaretleyelim.
 • Süpürgelikleri Kesme : Süpürgelikleri işaretlediğimiz yerlerden bir maket bıçağı yardımı ile yavaş ve dikkatlice keselim. Dikkat.. Süpürgeliğin sadece duvar ve zemine temas eden 1.kısmı kesin. Eğimli olan kısmını daha sonra monte işleminde keseceğiz. Diğer parçayı kesmeden önce, bu kesmiş olduğunuz parçayı duş teknenizdeki yerine koyarak ölçünün tam olup olmadığını kontrol edelim. Zira bir kısalık olması durumunda bu parçayı kısa alanda kullanabiliriz. Kontrolü yaptıktan sonra diğer parçaları da kesip ölçtükten sonra diğer işlemimize geçelim.
 • Süpürgeliklerin Kenarlarını Kesme : Sırada süpürgeliklerin birleşeceği kenarları kesmeye geldi. Genelde bu kenarları dereceli ölçü ile keserler.Bu size kalmış bir yöntem. Ben ise kenarların üstlerine biraz binsin ve biraz daha sağlam olsun diye köşeli kesmeyi tercih ettim. Bu işlem biraz dikkat ve sabır gerektiriyor. Köşeli kesince yerlerine oturtmak daha rahat oluyor. Tabii bu benim kendi görüşüm. İlk parçanın kenarlarını kestikten sonra diğer parçanın kesimi yapılmalı. Bu diğer parçanın tam ters şeklinde kesilmeli ki bir birlerine otursunlar.
 • Süpürgeliklerin Kenarlarını Kontrol: Kestiğimiz diğer parçalar ile birleştirerek kontrolümüzü duş teknesi üzerinde kenarlara koyarak yapalım. Çünkü bundan sonraki adımda silikonlama yapıp yapıştırma işlemine geçeceğiz.
 • Kenarları Silikonlayıp Yapıştıralım: Şimdi silikon tabancamız ile süpürgeliklerin oturacağı tüm kenarları, süpürgelik yüksekliğinde bolca silikon ile dolduralım. Silikonladığımız alanlar üzerine kesmiş olduğumuz süpürgelikleri dikkatlice yerlerine bastırarak yapıştıralım.
 • Yapıştırılan Alanları Kontrol : Yapıştırdığımız parçaları kontrol etmemizde her zaman fayda vardır. Silikonlar daha kurumadan bir yerde hata yapmış isek onları söküp yeniden yapabilmemiz için zamanımız var demektir. Silikonladığımız yerleri kurumaya bırakırken bizde bir şeyler yemek ve içmek için mola verelim.
 • Süpürgeliğin 2.Parçasının Yerleştirilmesi : Süpürgelikler 2 parçadan oluşmaktadır. 1.si duvar ve zemine yapıştırdığımız kısım, 2.si ise eğimli olup 1. parçanın üzerine monte edilen kısımdır. Bu 2. kısmı köşelere koyacağımız köşebentleri de hesaba katarak kesmeliyiz. Buna göre köşebentlerin 1cm ile 1.5cm içine girecek şekilde eğimli kısmı daha kısa kesmeliyiz. Bunun için kesimden önce köşebentleri yerlerine monte edin ve dışardan içeri gelecek şekilde eğimli parçayı yerleştirin.Böylelikle dışarıda kalan kısmı keserseniz yanlış yapma payınız daha da azalır. Ölçülerde sorun yoksa 2.parçanın altına da bolca silikon sürerek yapıştıralım.
 • Kenarları Kapatmak :Tüm yapıştırma işlemimiz sonra erdi ve geriye sadece kenarlardaki açık yerleri kapatacağımız kenarlıklara geldi. Bu aparatları koyacağımız yerleri iyice silikon ile doldurun ve kenarlıkları yerlerine koyun. Silikonladığınız yerleri en az 5 saat sudan uzak tutun. Kuruduğuna emin olduktan sonradışarı taşmış olan silikonları maket bıçağı yardımı ile kesebiliriz. Şimdi sıra yaptığımız işi test etmeye geldi. Silikonlar kurudu ve biz yaptığımız işin ne kadar işe yaradığını kontrol edelim. Bu alana su tutarak bunu deneyebiliriz. Umarım yararlı olmuştur. Sağlıklı günler dileği ile başka bir konuda görüşmek üzere hoşçakalın. Takıldığınız ve sormak istediğiniz soruları aşağıdan yorum göndererek iletebilirsiniz.

, ,
2 comments to “Duş Teknesi kenarlık Montajı (süpürgelik)”
 1. Merhaba,
  tuş teknesi süpürgelik montajını açtığımda resimli olarak göremiyorum.yardımınızı rica ediyorum.
  iyi çalışmalar

 2. Güzel bir çalışma kalemine sağlık birde resimli olsa mükemmel olacak inşallah oda kısa sürede eklenir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir