Kabak yetiştirme teknikleri nelerdir ?

Kabak yetiştiriciliği ; Sevgili dostlarımız biliyorki herşeyin tahumu içeriğiyle oynanıyor hormon ilave ediliyor. İstesekte istemesekde bilmedende olsa bu gıdaları tüketiyoruz. Eğer ufak bir bahçeniz yada balkonunuz var ise bu yazıyı dikkatli okuyun. Kabak tohumları ekmeden 24 saat önce nemli bir tülbent içerisinde ıslatın.
Uygun bir kasa veya kap içerisine10 kalınlığında Anadolu veya Genta Torf koyduktan sonra tohumları serpiştirip üzerini 1cm. kalınlığında tof ile örtün.

El fısfısı ile sisleme şeklinde sulayıp, kabın üstünü şeffaf bir naylon ile örtün. Gölge ve serin bir yerde muhafaza ederek toprağın nemini her gün kontrol edip, rutubetli kalmasını sağlayın. Çimlenme başladığında örtüyü kaldırıp kabı ışığa çıkartın, fakat doğrudan güneşten koruyun.

Kabak fideleri 4 ila 5 cm. boylandığında, dikim alanını metrekareye 300gr. gelecek şeklinde Organik Gübre ekleyerek, çapalayıp düzeltin. Artık kabak fidelerinizi yetiştireceğiniz yere dikebilirsiniz.

Kabak fidelerinizi diktikten hemen sonra belli aralıklarla Organik Gübre ve Vilmorin Genel Amaçlı Gübre kullanarak besleyin. Kabak fidelerinize bol ve düzenli su verin.

Kabağın İdeal Ekim Zamanı: Toprak ısısı 14 derece
Çimlenme Süresi: 6 ila 8 gün
Dikim Sıklığı: Sıra arası 100 cm. sıra üzeri 50 cm.
Kabağın Ekim Zamanı: Mart, Nisan, Mayıs, Haziran
Kabağın Derim (Hasat) Zamanı: Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim


kabak yetiştirme teknikleri, sakız kabak yetiştiriciliği, kabak ekimi ve bakımı, kışlık kabak yetiştiriciliği,
kabak yetiştiriciliği sulama, beyaz kabak yetiştiriciliği, kabak çekirdeği ekimi nasıl yapılır, balkabağı yetiştiriciliği budama

, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir