Koridorlarlar (hol) Canlanıyor

Evlerde odalar arasında ulaşımı sağlamak için mimarlar tarafından bulunmuş olan koridorlar da pencere olmadığından güneş ışığı almadığından dolayı evimizin en sevilmeyen yerlerindendir. Oysa ki bu durumu tersine çevirmek elimizde sizlere uygulamalı ve resimli örnekler ile elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım. Evimizde veya işyerlerinde, kapalı kapılara bir destek, bir ışık; hatta bir dekor olan koridorlar her nedense, dış kapının mandalı görevini görür. Koridorlarımızı süslemek; hatta renklendirmek pek çoğumuzun aklına gelmez. Fısıltılara, yaşananlara tanıklık eden bu alanları da en az yaşam mekânlarımıza verdiğimiz değeri vermek lazım. Ne de olsa misafirlerimizi bile bu dar alanların içinden geçirip, odamıza davet ediyoruz. Bu kadar suskunluğun adına, güzel bir dekoru hak ediyorlar. Aydınlatmasından yer döşemesine, duvar süslemelerinden dekoratif aksesuarlarına kadar her şeyi bilinçli düşünmek gerekir. Geçiş köprüleri görevini sürdüren koridorlarınızın duvar rengini, diğer odalarınızla aynı renge boyamak zorunda değilsiniz. Elinizde kalmış bir renkle boyamak yerine belki içine biraz beyaz veya daha koyu bir renk yakalamak için azıcık mavi karıştırıp farklı bir ton; ama odanızdaki rengin devamı görüntüsü veren hoş bir atmosfer yakalayabilirsiniz.

koridor (2)Açık ve ferahlık veren renkler, pastel tonları da kullandığınız avizeye veya spotlara göre bir hoşluk yaratabilir. Dar alanlara genişlik veren aynalar, hele varaklı olanları ideal bir çözüm. Aynaların altına küçük bir tırnak yani iki veya üç ayaklı, küçük dresuar koymak da mümkün. Üzeri mermer olan yine varaklı ayaklara sahip olanlar, aynanızla uyum sağlayacaktır.

Eğer daha modern bir çözüm istiyorsanız, krom ve camdan oluşan çerçevelere sahip bir ayna ve altına ona uygun bir dresuarla koridor girişine hayat verebilirsiniz.Eğer alan çok dar ise sadece ayna ve şık bir askılık da bu görevi üstlenecektir. Yine duvarınıza eski eşya satan yerlerden hoş bir duvar telefonu alabilirsiniz. Hani ahizesi, mekanizmasının bulunduğu kutucuğun eskiyi andıran görüntüsü olanlardan. Duvarınıza bu telefonu astığınızda koridorunuz şık ve estetik bir görüntüye sahip olur. Sıra sanatsal bir derinlik kazandırmakta. Yağlıboya bir at veya meyve serisi hoş olacaktır. Büyüklü küçüklü çerçevelerin belli bir nizam içinde asılması, estetik anlayışınızı vurgulayacaktır. Tabii bu ölçü duvarınızın yüksekliğine göre değişkenlik gösterebilir. Daha önce sizlere merdiven boşluğunuzu değerlendirmenizle ilgili küçük bir tüyo vermiştim. Aile resimlerinizi, kahkaha dolu enstantane fotoğrafları, birbirine uyumlu olacak; ancak farklı malzeme veya renkteki çerçevelere yerleştirerek duvarınızı süsleyebilirsiniz. Avrupa’da bu süsleme biçimi çok yaygın.

Gelelim aydınlatmaya. Tavandan asılan rustik avizeler son yıllarda yerini daha modern; ancak yine feminen bir hava yaratan kristal avizelere bıraktı. Kristal avize deyince, hani eskiden görmemişin avizesi olmuş gibi şıkır şıkır parlayan altın renkli iskeleti olan avize gruplarından bahsetmiyorum. Renkli kristalleri olanlar artık moda. Yok ben daha modern bir hava yakalamak istiyorum diyorsanız, krom avize ve aplikler de işinizi görecektir. Hele apliklerinizi en azından bir tanesini, duvara astığınız aynanın karşısına gelecek biçimde yerleştirirseniz mekânınız daha derin ve aydınlık gözükecektir.

koridor (1)

Koridorlarınıza halı veya kilim sermek gereksiz. Hem evin bayanlarına fazla iş çıkarır, hem de her kapı açıldığında gözle görülmeyen toz ve bakterileri evinizde barındırmış olursunuz. Eğer ille de diyenlerdenseniz, o zaman el işi veya renkleri cıvıltılı bir karşılamaya hakim olan renk ve desenlere sahip modern bir kilim veya halı koyabilirsiniz. Ancak yer döşemesini komple kaplamayacak şekilde, küçük boyutlu bir şey olabilir. Hele evinizin veya ofisinizin diğer odalarında olan halıların biçim ve renginde değil, daha sade ve zarif bir seçimden yana olmalısınız. Koridorunuzda eşya yoğunluğu yapmamak, göz kirliliğinden korumak zorundasınız. Bu arada bir önemli noktaya değinmeden geçemeyeceğim. Kapı girişlerinizde biriktirdiğiniz ayakkabılarınızı ortadan kaldırın.

, ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir