Mangal Kömürü nasıl yapılır ?

mangal kömürü

Yazdan kalma Kasım ayının ilk günlerinde mangalcıların sorusunu yanıtlamak istedik. Mangal kömürü nasıl yapılır ? Sorunun cevabına geçmeden önce malum piyasada bir çok marka altında mangal kömürü mevcut. Geçen hafta Carrefour gittiğimde 2 kiloluk mangal kömürü aldım fakat yakana kadar 2 saat uğraştık kömür değil taş sanki. İyi bir mangal kömürünün nasıl olacağını birazdan öğreteceğiz. Nizamlara uygun olarak üretilen mangal kömürleri en az 3 saat yanabilmektedir. Meşe odunundan yapılan mangal kömürünün pişirdiği etlerin tadına doyum olmaz. Ormandan elde edilen niteliksiz ağaçlar, kömür ocaklarına götürülerek ,ortası boş kalmak koşuluyla kümbet adı verilerin camii kubbesini andıran şekilde istif edilerek dizilir. Ocak yanınca dumanın çıkması için kubbenin en üst kısmın da bir soba borusu ebadında boşluk bırakılarak baca yapılır.

mese mangal komuru (1)

Odun tutuştuğu zaman ocağın komple tutuşmaması için dış kısmı otlarla izole edilerek üzeri kumla kapatılır,böylece ocağın içinin hava almasını engellenmiş olur ve üst kısımlardan hafif bir- iki delik açılarak yanan ocağın hava alması sağlanır. Odun kömürü elde edebilmek için yanma esnasında odun alev almamalı kendi kendine yanmalıdır. Aksı takdirde odun kül halını alır ve mangal kömürü elde edilemez .Bu işlemler tamamlanarak etrafta yangın çıkmaması için tüm tedbirler alındıktan sonra ocağa bacadan aşağıya atılan ateşle ocak yanmaya başlar. Bu süre zarfında alev almaması için ocağın başında nöbet tutulur. Ateş bir boşluk bulur dışa vurur ise görevli o bölgeyi kum atarak kapatır ve ocak yanmaya devam eder bu işlem yaklaşık 15 gün sürer ve odun mangal kömürü halini alarak satışa hazır hale gelir.

mese mangal komuru

Karadeniz Bölgesine de mangal kömürü imalatı yapılarak kütle olarak ağır olmayan kömürleri kamyonlarla büyük illere göndererek satış yapıp bölge insanına yeni bir iş imkanı ve ekonomik katkı sağlanamaz mı?

mese mangal komuru (2)

Mangal Kömürü Fiyatları

Ortalama olarak bir ton niteliksiz odundan 200-250 kğ mangal kömürü elde edilebilir.İstanbul’da ortalama olarak mangal kömürünün satış fiyatı 2,50 TL/kğ dır.

, , ,
One comment to “Mangal Kömürü nasıl yapılır ?”
  1. merhaba bızım buralarada tum koylerimiz meşe ağacı en garıbanınbıle 200 donum ormanlık arazısı var burdakı ınsanlara bır iş ortamı yaratma adına buralarda boyle bır iş yaılmazmı bılgı paylaşmak ıstıyen arkadaşlar cevap yazsın lütfen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir