Oturma odası çok küçük nasıl dekore edebilirim ?

Oturma-Odasi

İzmir den Hülya hanımın soru şöyle ; Sevgili paneldus.org ekibi çalışmalarınızı yakından takip ediyorum sizlere bir sorum olacak ; 5,5*3 m2′ lik bir oturma odam var ve burada oda giriş kapısı hariç 2 adet farklı odalara giriş kapısı var. Oda giriş kapısının karşısında boydan pencere var. Nasıl dekore edebilirim. İlgilenirseniz çok sevinirim, şimdiden teşekkürler. Öncelikle merhaba Hülya Hanım ; Odanız dar uzun ve küçük.Odanızı daha büyük göstermek için açık renkleri tercih edin. Açık ve parlak renkli duvarlar yansıtıcıdır. Odanızdaki doğal gün ışığı etkisini arttırır, odanızı ferahlatır. Koyu renkler ışığı absorbe ederek odanızın daha küçük görünmesine, algılanmasına neden olur. Bu, tüm duvarlarınızı beyaz yapmak zorunda olduğunuz anlamına gelmiyor tabiî ki. Açık yeşilden, krem beje kadar çok farklı açık renk alternatifleri var.

Mavi yeşil gibi soğuk renkler küçük mekanları daha büyük hissetmemizi sağlar. Duvar tavan bitişlerinizde bir geçiş elemanı varsa (kartonpiyer gibi) rengini duvar renginizle aynı renk tonunda yada daha açık bir renge boyarsanız, duvarlarınız daha gerideymiş gibi gözükür ve odanız daha büyük algılanır. Eğer kapınız odanın kısa kenarındaysa, kapıyı çerçevesiyle birlikte duvar rengine boyayın ki kapı; kapalı olduğunda duvar ile bütünleşsin ve duvarın proporsiyonlarını büyütsün.

Odanız dar uzun değil fakat daha kare gözükmesini istiyorsanız, kısa olan bir kenarı daha koyu ve sıcak bir renge boyayın. Duvar kağıdı kullanacaksanız küçük desenli duvar kağıtları beklediğinizin tam tersi bir etki göstererek, odanızın boyutunu daha küçük gösterir. Hafif, yumuşak renklerin birbirine yakın tonları veya tek bir rengin tonlamalarından oluşan (monochromatical) duvar boyaları, kumaşlar, desenler odanızı açar, dinlendirici, sakinleştirici, yatıştırıcı bir atmosfer
yaratır. Krem ve beyazlar, buz mavisi, soluk yeşiller ve tereyağı sarısı doğru sonuç verecek renklerden sadece birkaçı…

Aynayı doğru yerde kullandığınızda, her odayı daha büyük gösterebilirsiniz. Doğal ışıktan mümkün olduğunca fazla yararlanmak için aynaları pencerenin tam karşısına yerleştirmek doğru bir seçim. Fakat aynayı, bir ışık kaynağı, güzel bir resim, manzara gibi daha çok görmek istediğiniz objelerin karşısına yerleştirin… Çamaşır sepeti ve klimanın karşısına değil. Blok etkisini mümkün olduğunca elimine edin. Bir mekan boyunca engellenmeden göz ne kadar derini görebiliyorsa, o mekan o kadar geniş ve ferah gözükür.

Alçak sırtlıklı oturma elemanları, kolsuz sandalyeler vb. kullanarak pencere ve kapıya doğru olan görüş alanlarını bloke etmeyin. Mobilya renklerinizi, duvar renkleriyle eşleştirip birbirine benzeyen uyumlu renklerden seçmek odaları daha büyük göstermek için doğru bir ipucudur. Mobilyalarınız, döşemeleriniz ve duvarlarınız arasındaki renk kontrastı minumuma indirin. En büyük mobilya bile eğer duvar rengine aynı veya yakın tonda ise, arka fonun duvarın önünde erimiş gibi gözükür.

Beyaz renk odayı geniş ve ferah göstermek için klasik bir seçimdir. Fakat soğuk, klinik ve steril bir hava yaratmaması için iyi ele alınması gerekir. Aksesuar, kumaşlarınızdaki dokular, renkli yastıklar vb. ile renklendirebilir, çekicilik kazandırabilirsiniz. Odanızdaki desen çeşitlerini minimuma indirin. Perdelerinizdeki mevcut bir deseni, dekoratif aksesuarlarınızda veya duvarlarınızda yastıklarınızda tekrarlayın .

Odanızın proporsiyonlarına uygun mobilyalar seçin .Küçük küçük birçok mobilya kullanmaktansa odanızın ölçülerine uygun daha blok mobilyalar seçin. Büyük ebatlı ve az sayıda mobilya seçin. Başka bir deyişle, bir uzanma koltuğu, kanepe, sandalye, köşe sehpa, çay sehpası gibi odanızı kalabalıklaştıran mobilyalar seçeceğinize, sadece büyük tek bir kanepe bir sandalye bir sehpa. Ve kanepenizi odanızın uzun kenarına paralel olarak yerleştirin. Duvarlarınızı bir çok resminizle donatmayın, içlerinden seçeceğiniz daha büyük boyutlu bir resmi yada birkaç resim aranjmanını (gruplayarak) mobilya yerleşimlerinizle uyum gösterecek şekilde duvarlarınıza yerleştirin. Mobilyalarınız yerden yüksek olsun, yani koltuklarınızın altı mümkün olduğunca gözüksün. Keyifli yenilikler..

, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir