Su Tasarrufu

su_tasarrufu Ben bir erkek olarak şunu anladım evde sadece biz erkekler tasarruf yapıyoruz. Bayanlar bir banyoya giriyor 1 saat maşallah şakır şakır kızılırmak gibi akıyor su hadi onu geçtik bir temizlik yapmaya başlıyorlar kova kova sular dökülüyor balkon wc lavabo her yer bolcana su ile yıkanıyor. Profosörler televizyona çıkmış adamlar avaz avaz bağırıyor su kaynaklarımız tükeniyor bayanların umurunda değil. Onlar için herşey temizlik adına yapılıyor susuz temizlik olurmuymuş evet susuz temizlik olmaz ama az suyla çok temizlik yapılabilir. Suyun doğru kullanılması hakkındaki önerilerimi maddeler halinde sıralıyorum .

  • AAA sınıfı (büyük marketlerin hepsinde satılıyor fiyatı 25 lira) duş başlığı takmak gibi basit bir değişiklik her yıl evinizde 50 dolara kadar su ve enerji tasarruf edebilir.
  • Musluklar :  Su randımanı yüksek AAA sınıfı musluklar takın ve manivelalı ve sıcak ve soğuk suyu karıştırabilen modellerini göz önüne alın.  AAA sınıfı muslukları standart musluk teçhizatından yüzde 50 oranında daha az su kullanır.  Sızıntı yapan contaları daima değiştirin ve contaların ömrünü uzatmak için muslukları yumuşak bir şekilde kapatın.
  • Tuvaletler :  Tuvaletin su deposundaki suyun sadece yarısını akıtmayı seçebilmek için AAA sınıfı çift hazneli su deposu taktırın.  AAA sınıfı tuvaletler standart tekli su depolarından yüzde 67 oranında daha az su kullanır. Sızıntı yapan su depoları ve akıtma sistemleri her gün binlerce litre suyu boşa harcayabilecekleri için derhal tamir edilmelidir. Depoya koyulan yiyecek renklendirici tuvalette sızıntı olup olmadığını gösterecektir.
  • Traş olmak :  Traş bıçağınızı durulamak için tıpası kapatılmamış bir lavaboda akar suyun altına tutmak yerine tıpalı lavaboya az bir su koyun.
  • Dişlerinizi fırçalamak : Fırçalarken musluğu açık tutmanız gerekmez. Bafllamadan önce diş fırçanızı ıslatın ve ağzınızı çalkalamak için bir bardak su kullanın.
  • Elbiselerinizi yıkamak : Yük ayarlaması olan çamaşır makineleri çamaşır yüküne uyacak flekilde ayarlanmalıdır. Makinenizi ayarlayamıyorsanız mümkünse çamaşırlar makineyi dolduracak miktarda birikinceye kadar bekleyin.
  • A sınıfı bir çamaşır makinesi alın: Bir dahaki çamaşır makinenizi satın alırken en az A sınıfı bir makine almayı düşünün. Bunlar eski üstten doldurmalı makinelerden daha az su enerji ve deterjan kullanırlar. Bulaşıkları elde yıkamak: Bulaşıkları akar suyun altında değil tıpası kapalı bir lavaboda durulayın.
  • Sebzeleri temizlemek :  Sebzeleri akar su altında değil tıpası tıkalı bir lavaboda ve su leğeninde yıkayın.
  • İçme suyu: Suyu içilecek kadar soğuması için bofla akıtmanıza gerek kalmaması için buzdolabında bir kap soğuk su saklayın.
  • Otomatik bulaşık makineleri : Su ve enerji tasarruf etmek için bulaşık makineniz dolana kadar bekleyin. Daha yeni ve AAA sınıfı modeller eski bulaşık makinelerinden yüzde 64 oranında daha az su kullanır ve enerji tasarruf eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir