Yaz Geliyor Duvarlar renkleniyor haydi Boyaya

dyo Yaz geliyor Nisan ayını bitirdiğimiz şu günlerde yaza girmeden boya mevsimi başladı. Önceki seneler de olduğu gibi bu senede evimi boyatmak için boyacı arayışına girdim ve diğer senelere arada çok büyük fiyat farkları olduğunu gördün yaklaşık 100 metrekarelik ev için ortalama 600 lira boya parası isteniyor.

600 lira yı duyunca iş başa düştü doğru tuttum Koçtaş’ın yolunu görevliden yardım alarak boyalar hakkında bilgilendirici bir birifing aldıktan sonra Dyo Nanomat boyada karar kıldım. Dyo Nanomat’ın özellikleri nelerdir ; Nanoteknoloji ile üretilmiş, her türlü duvar yüzeylere yapışan, su bazlı, fotokatalitik özelliği ile ışık altında kendi kendisini temizleyen, silinebilir, mat ve dekoratif iç cephe duvar boyasıdır. Binaların iç kısımlarında her türlü boya üzerine, duvar ve tavanlara rahatlıkla uygulanabilir. Antibakteriyel özelliği sayesinde hastane odası, otel, restaurant, mutfak, mağaza, kreş, okul, ofis vb. iç mekanlarda kullanılır. Fotokatalitik temizleme özelliği sayesinde kir tutmaz, nikotin izi, kalorifer izi bırakmaz. Özellikleri bitecek gibi değil gerçekten 15 litrelik plastik boyalar Koçtaş’da 90 ile 135 lira arasında markasına göre farklılık göstermekte fakat büyük boya satan dükkanlarda daha ucuza bulmanız da mümkün. Boyanın yanında naylon yer boya örtüsü bir atet büyük rulo ve bir adet küçük rula birde kenarlar için kestirme fırçası son olarak ise boya bandı almanız yeterli.boya Boya malzemelerimi aldıktan sonra eve geldim ve bazı yerlerde çatlaklar olduğunu gördüm ve hemen nalburun yolunu tuttum 2 kilo saten alçı ve bir büyük spatula birde ince bir zımpara alıp tekrar eve döndüm.

İlk olarak işe Koçtaş dan aldığım boya örtüsünü yere sererek başladım. Örtünün fazlalıklarını keserek boya bandı ile süpürgeliklere yapıştırdım. Ben beyaz renk boya aldığımdan dolayı kartonpiyerler için ayrıca bir boya almadım. Kartonpiyer ile duvarlarınız farklı renklerde boyacaksanız şayet boya bandı ile kartonpiyerlerinizi boyadıktan sonra üzerine şerit çekerek boyanın düzgün olmasını sağlayabilirsiniz.

Nalburdan aldığım saten alçıyı bir kaba boşaltarak üzerine su ilave edip yaklaşıl 10 dakika beklemesi için bıraktıktan sonra dökülen ve kabaran yerleri spatula yardımı ile kazıdım daha sonra kazığım yerleri sünger yardımı ile hafifçe ıslattım. Saten alçı çekeceğiniz yerleri ıslatmanız önemlidir çünkü alçı kuruduktan sonra çatlama yapmaz. Alçımızı 10 dk bekledikten sonra bir çucuk yardımıyla hamur kıvamına gelinceye kadar karıştırıyoruz ve daha sonra bozuk zemine spatula yardımı ile çekiyoruz.

Spatula alırken geniş ağızlı spatula alırsanız alçıyı çekercen hiç zorlanmassınız. Alçılarımızı çektikten sonra yaklaşık 2 saat kurumasını bekliyoruz kuruduktan sonra ince zımpara ile bir güzel zımparılıyoruz daha sonra üzerine nalburdan aldığımız tutkal esaslı kapatıcıyı sürüyoruz her nalburda rahatlıkla bulabilirsiniz. Yaklaşık yarım saat de onun kurumasını beklıyoruz. Ben bu yarım saat içinde kartonpiyerleri boyadım.

Duvar boyamıza kutunun dışında yazan miktarlarda yaklaşık %15 ile 20 arası su ilave edip iyice karıştırıyoruz. Eğer boyanın hepsini kullanmayacak isek su karıştırmadan başka bir kaba bölüp ağzını hava almayacak şekilde kapatırsak seneyede kullanabiliriz.

Boyamızı iyice karıştırtıktan sonra rulomuzu paketinden çıkarıp elimizle iyice döndürüyoruz rulonun arasında kalan tüylerin gitmesi için daha sonra çok az bir su ile rulomuzu nemlendirdikten sonra boyaya batırıp duvarları boyuyoruz. İlk kat boyayı daha kalın boya ile yapmakta her zaman yarar vardır daha kapatıcı olur. 2. kat boyayı yaparken çok dikkatli olmalıyız. Eğer koyu bir rengi açık bir renge çevirmiyorsanız 2 kat boya yeterli olucaktır. Kenarlar için kestirme süngerleri var hiçbir beceriniz yoksa bile benim gibi kestirme süngeri ile dümdüz duvarlar boyayabilirsiniz. Aklınaza takılan bir soru olursa yorum gönderiniz cevaplamaya çalışırım iy boyalar arkadaşlar.

, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir