Çankırı Tuzu

Son günlerde oldukça popüler olan Çankırı Kaya tuzu  sosyal medya ve televizyonların öğlen kuşağı kadın programlarında oldukça söz edilen Çankırı Kaya tuzu Prof.Dr. Canan Karatay tarafından ilk olarak dile getirilmiş ülkemizde çıkan nadide bir tuz çeşididir.

Her türlü gıda da olduğu gibi tuz konusunda da bilinçli tüketim önemli. Çok fazla tuz kullanımı vücudumuzda geri dönülmeyecek tedavisi mümkün olmayan hasarlara yol açacaktır. Bu yüzden tuzu bilinçli olarak kullanmak zorundayız.

Bir insanın tüketmesi gereken günlük tuz ihtiyacı nedir ?

Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ), yüksek tansiyon, kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları başta olmak üzere şişmanlık, şeker hastalığı ve bazı kanser türlerinden korunmak ve kemik sağlığını muhafaza etmek amacıyla tüketilmesi gereken tuzmiktarını günde 5 gram (bir çay kaşığı)  dır.

Tuz tüketimi konusunda bilinçlendikten sonra gelelim sağlık tuzun kullanımına. Tuz tarihler boyunca çok sağlıklı bir dezenfektan olarak kullanılmıştır. Gıdaların bozulmaması uzun süre yenebilecek durumda kalması içinde tuz kullanılmıştır. Turşu yapımında tuz başrol oyuncudur. Eski den atalarımız balıkları tuzlayarak sakladıklarını ve aylar sonra tükettiklerini biliyor muydunuz ?

Tuz en büyük şifa kaynağımız olmuştur. Tuzu aldığımız gıdalarla tüketmenin yanı sıra banyo yaparken de bir kova suya bir yemek kaşığı tuz atarak vücudumuzu tuzlu su ile durulamak cildinize çok iyi gelecektir. Yine ayak hastalıkları ve ayağı kokanlar içinse tuzlu su tüm rahatsızlıklarınızı alıp götürecektir.

Yatak odanıza bir kase tuz koyarsanız gece uyurken sağlıklı bir uyku uyumanıza yardımcı olur yatak odanızın havasını bir kase tuz ile değiştirmek sizin ellerinizde.

Tuzla ile ilgili olarak merak ettiğiniz her şeyi bize sorabilirsiniz.

çankırı tuzu iyotlu mu, çankırı tuzu nedir, çankırı tuzu ekşi, çankırı kaya tuzu mağarası, çankırı tuzu ankarada nerede satılır, çankırı tuzu zararları, toptan tuz fiyatları, salti tuz 10 kg

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *