Nasıl Kandırılıyoruz Dedirten Süpermarket hileleri

Hepimiz bir çoğumuz süpermarketlerden alışveriş yapıyoruz peki alışveriş yapmak için gittiğimiz süpermarketlerde nasıl kandırılıyoruz ? Ben Şimdi Bunu Neden Aldım ? Dedirten Süpermarket Hileleri Hepimizin başına gelmiştir, bir tanecik yoğurt almak için markete girip elimizde poşetlerle çıktığımız. Daha sonra sorarız kendimize “acaba yoğurt aldım mı?” diye. Peki ne oluyor da yoğurt alma işi bu kadar karışıyor ? Süpermarketlerde giriş dışında genelde pencere yoktur. Bunun sebebi dış dünyadan uzaklaşmanızı ve alışverişe odaklanmanızı sağlamaktır.

Yoğurt, süt, ekmek gibi günlük tüketimi yoğun olan ürünler marketin en arka reyonlarındadır. Bunun sebebi ise siz yoğurt almaya giderken diğer reyonları da gezmenizi sağlamaktır.

Siz yoğurt almak için reyonlar arasında dolanırken göz hizanızda renkli bir ahenk vardır. Bu sizin sahip olma/edinme duygunuzu tetikler.

Süpermarketlerin genelinde girişte sağda taze ürün reyonları bulunur. Yapılan araştırmalar insanların ürün gezmeye sağdan başladığını ortaya koymuştur. Girişte, sağda taze ürün (çiçek, sebze, meyve vb) görülmesi diğer ürünler için de taze algısı yaratır.

Aynı rafta bulunan iki ürün arasında sağ taraftaki ürün genelde daha pahalıdır. Bunun sebebi de tamamen bizim sağ taraf algımızdan dolayıdır.

Alışveriş arabaları olması gerekenden büyüktür Büyük alışveriş arabası bilinç altınıza “daha fazla alışveriş yapabilirim” veya “çok fazla şey almadım” mesajı verir.

Etiketlerde küsuratlı ürün fiyatları vardır: “Deterjan sadece 19.90 TL” Yapılan araştırmalar, küsuratlı ve senkron rakamlı fiyatların daha “uygun fiyatlı” olarak algılandığını göstermiştir.

En karlı ve pahalı ürünler yaklaşık 1.6 metre yüksektedir. .6 metre insanlar için göz hizası olarak kabul edilmiş ve alışverişin en çok yapıldığı yükseklik olarak belirlenmiştir.

Pahalı ürün reyonu zeminlerinde küçük, diğer reyonlarda ise büyük karo kullanılır Yapılan araştırmalar, küçük geometrik şekillerin (karoda olduğu gibi) hızlı karar verilmesini sağlarken, büyük şekillerin karar alımını yavaşlattığını göstermiş

Deterjan reyonundan gelen mis gibi kokan yıkanmış çamaşır kokusu Sıkı sıkı paketlenmiş ürünlerden gelmiyor maalesef o kokular, sizin algınızı açmak için uygulanan koku spreyleridir.

Prezervatifin yanında enerji içeceği Pazarlamada çapraz satış denilen bu yöntem ile aklınıza gelmediğinde alma ihtiyacı duymayacağınız ama aklınıza geldiğinde almak isteyeceğiniz ürünler yan yana yerleştirilir.

Hijyenik ped reyonundan görünen çikolata reyonu

Kasanın yanında duran sakız, çikolata ve şeker reyonu

Bunların hiçbiri tesadüf değildir.

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *