Neden Ahşap Ev ? Ahşap Evin Avantajları nelerdir ?

Yoğun iş temposundan sıkıldınız yaşadığınız şehrin trafiğinden stresinden illlah mı ettiniz ? Malesef ki yaşadığınız şehir alıp başınızı gitmek neredeyse imkansız. Haftosonlarınızı geçerieceğiniz pembe panjurlu bir ev mi hayal ediyorsunuz. Yaşadığınız şehre 1-2 saatlik bir uzaklıkta yeşillikler içerisinde bir ahşap ev mi düşünüyorsunuz ? Ahşap evler yeniden moda olmaya başladı. Her şeyden önce ahşap evler çok daha doğal ve estetik bir görünüme sahip oluyorlar ve de çok daha sağlıklılar. Ahşap evlerin faydaları saymakla bitecek gibi değil. Kutu gibi betonarme binalar inşa ederek estetik zevkinden son derecede uzakta binalarla dolu şehirler, göze hiç de güzel görünmemekteler. Ahşap malzemeler için ağaçlar kesiliyor ve bu da çevrecileri rahatsız ediyor. Bununla birlikte, günümüzde ahşap evler için ormanlardaki ağaçlardan çok, özel alanlarda ağaçlar yetiştiriliyor. Üstelik ahşap mazlemeler doğal olduklarından içinde bulundukları çevre ile çok daha iyi uyum sağlıyorlar.

Çevreyi korumak için ağaçları kesin ! Bu Birleşmiş Milletler Avrupa Çevre Komisyonunun bir basın bülteni başlığı. Tabi ki insanlara “önünüze gelen bütün ağaçları kesin” demiyor, ahşap kullanımının ne kadar çevreci bir davranış olduğunu anlatan bir makale.

Batı dünyası ahşabın bir inşaat malzemesi olarak sahip olduğu değerler üzerinde ısrarla durmakta ve ahşap tüketimini artıracak politikalar üretmektedir. Ayrıca günümüz bilinçli tüketicisi yapı malzemelerinin çevreye etkilerini de sorgulamaya başlamıştır. Ahşabın bu konudaki üstünlüğü tartışmasızdır. Ahşap doğada yok olabilen bir malzemedir, çöpü yoktur.

Yakın geçmişte yaşadığımız 17 Ağustos depremiyle bilinçsizce inşa edilen tüm yapıların on binlerce cana mal olduğuna şahit olduk. Oysa şu anda benzer fay hattına sahip California’da deprem riski hemen hemen sıfırdır. Bu rakam deprem ihtimalinin değil, depremin vereceği olası hasarın rakamıdır. Zira California’da konutların %99’u ahşaptır. Biz ise ahşaba göre 30 misli ağır betonarme yapıların daha sağlam nasıl yapılacağını tartışıyoruz.

Bilinenin aksine yangında en güvenli yapı malzemesinin ahşap olduğu bilimsel verilerle kanıtlanmıştır. Bunda en önemli faktör ahşabın ısı geçirmeme ve kömürleşme özelliğidir. ABD’de spor salonu gibi, kalabalıkları barındıracak yapıların, yangın tehlikesine karşı ahşap karkasla inşa edilmesinin nedeni budur.

Ahşap kadar geniş olanaklı bir malzeme daha yoktur

Ahşap hafifliği nedeniyle, büyük ve geniş açıklıkları geçebilir. Tacoma Dome’da (Tacoma,ABD) ahşap ile kolonsuz 162 m geçilmiştir.

Çam ağacından üretilmiş bir ahşap pencerenin hizmet ömrü ne kadardır?

Tam 60 yıl! Tabi ki onu uygun ön koruma işleminden geçirmişseniz. İngiltere’de PVC pencereler için verilen hizmet ömrü ise sadece 15 yıl. Ahşap çalışır ama boyu uzayıp kısalmaz.

“Pencere döndü iyi kapanmıyor ya da yağmur yağdı şişti açılmıyor” gündelik hayatta sık duyduğumuz şikâyetler. Ancak ahşabın seçimi, kurutulması ve ahşap elemanının tasarımı doğru yapılıyorsa bu problemlerle karşılaşılmaz. Her malzemenin çalıştığı unutulmamalıdır. En önemli konu doğru tasarımdır.

Ahşap yapı sağlıklıdır

Ahşap toz barındırmaz, kolay temizlenir, nefes alır. Ahşap ortam ısısının değişmesinden en az etkilenen malzemedir.

Ahşabın en çok kullanıldığı ABD İskandinav ülkelerinde orman alanları, ahşabın az kullanıldığı ülkelerin aksine büyüyor. Ahşap kullanımını teşvik, orman alanının büyümesini de sağlıyor. Bu yüzdenGreen Peace örgütü yapıda ahşap kullanımını destekliyor.  dikilen ağaçların, havanın karbondioksitini yaşlı ağaçlara göre çok daha hızlı filtre ettiği bilinmektedir.

Ahşap mükemmel bir mühendislik malzemesidir

Ahşap yapının hiçbir gizliliği yoktur. Mimari tasarımı ve mühendislik sistemi herkesçe okunabilir. İşte bu, ahşap yapı malzemesinin özgür bir ifadesidir

Bu gerçeği kabul edip, çağımızın getirdiği yeni teknolojilerle ahşabı yeniden tanımalı ve onu doğru kullanmayı yeniden öğrenmeliyiz, biran önce.

Eğer yeni bir ev inşa ettirmek istiyorsanız, ilk tercihiniz ahşap evler olabilir. Üstelik betonarme binalardan pahalıya mal oldukları da söylenemez. Ayrıca betonarme binalar kadar bakım onarım gibi maliyetleri olmadığından da emin olabilirsiniz. Sağlıklı ve de emniyetli olan ahşap binalarla son derecede modern bir eve sahip olabilirsiniz.

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *