Rulo çim & Hazır çim yetiştiriciliği

Hazır çim diğer bir adıyla rulo çim olarak bilenen çimler özellikle büyük şehirlerde parklar bahçeler ve spor alanlarında uygulanmaktadır. Sizlere hazır çim ve yetiştiriciliği hakkında tüm bilgileri aktaracağız. Hazır rulo çim için özel ve büyük alanlar tahsis ediliyor. Çim tohumları ekilip uygun bakımları aksatılmadan büyüyüp kök salması sağlanıyor. Çimler, gelişme dönemlerini tamamladıklarında rulo haline getirilip satışa sunuluyor. Çimleri, rulo halleriyle döşeneceği bahçe veya alana uygulamak çok kolay. Çim, bahçe dizaynlarının en önemli detayı. Bir ev için halı veya döşeme neyse çimde, bahçenin önemli dekor parçasıdır. Eskiden bahçe toprağına uygun tohum seçimleriyle yapılan bahçe dizaynları fazla uğraşı gerektiren işlerdi. Yaz aylarında çimler büyük zararlar görüyor. Verimi ve bakımı zor olduğu için son yıllarda hazır çimler üretilmeye başlandı. Hazır rulo çim, ekme çime göre daha pahalı. Taşıma, bakım, ekileceği yerin uygun hale getirilmesi vs. hazır rulo çim maliyetini arttırıyor. Yinede olmama riski ve bir sürü çaba yerine hazır rulo çim, tercih etmek daha masraflı olsa da büyük bir kolaylık.

hazır çim (1)Daha önce alana ekilerek oluşturulmuş, birkaç kez biçilerek ve bakımla kök gelişimi sağlanmış çimin, araziden kesilerek ( kökleriyle birlikte) adeta bir halı gibi , rulolar halinde sarılarak, başka bir alana serilmesi için hazır hale getirilmesidir. Özellikle sıcak yaz aylarında , ekme çimin riskli olduğu zamanlarda hazır çim uygulaması oldukça yaygındır.

Hazır çim yeni yerine serilmeden önce tarlaya ekilmiş, defalarca sulama , biçim, gübreleme işlemi görmüş olması açısından ekme çime göre daha maliyetli bir iştir. Gerek ekim, gerek bakım ve gerekse ağır hazır çim rulolarının taşınması ve nakliyesi ekme çime göre maliyeti arttıran kalemlerdir.

Geçmiş yıllarda hazır çimin fazla tanınmaması, talep azlığı vs gibi nedenlerden dolayı az sayıda hazır çim üreticisi olduğundan fiyatlar oldukça yüksekti ve çoğunlukla belediye park ihalelerinde uygulama alanı bulmakta idi. Ancak günümüzde hazır çime olan talep artmış buna paralel olarakta üretici sayısı ve dolayısıyla rekabet artmış ve fiyatlar daha makul düzeylere inmiştir. zamanla enflasyonun etkisiyle herşeyin fiyatı yükselirken 7-8 yıllık bir süreye rağmen hazır çim fiyatları neredeyse yarı yarıya hatta bazı durumlarda üçte bir fiyatına düşmüştür.
Hazır çim ( rulo çim) yaz ayları yanında , kısa bir süre içinde yeşil alan tesis edilmesi gerektiği hallerdede imdada yetişmektedir. Hazır çim uygulamalarının yaygın olmadığı dönemlerde Hazır çim uygulaması oldukça pahalı ve külfetli bir işti, ancak günümüzde hem daha pratik ve bilinçli bir şekilde uygulanmakta ve hemde daha ekonomik şartlarda Hazır çim tesis etme olanağı mümkün olmaktadır. Hazır çim plastik halı saha değildir. Çoğu kişi bu yanılgıya düşmektedir. Hazır çimde diğer çim gibi iyi bir toprak hazırlığına ve Hazır çimde beslenmeye ve bakıma gereksimin

Hazır rulo çimi uygulamada dikkat edilmesi gerekenler ?

  • Çim tohumları, ekileceği yere uygun karışımlardan oluşmalı
  • Rulo çim ekilmeden önce çim toprağı serilmeli
  • Rulo çim uygulandığı günden itibaren her gün sulanmalı
  • Sulama işlemi güneşin tepede olmadığı vakitlerde yapılmalı
  • Zeminin düz olmalı
  • Su biriktirebilecek şekilde yapılandırılmaması
  • İnşaatı bitmiş alanlara uygulanmalı

Hazır rulo çimin uygulandığı yerler:

Şehir parkları, bahçeler, spor alanları gibi doğal görünümde ki bütün yaşam alanlarına döşenebilir.Hazır rulo çim fiyatları:Hazır rulo çim fiyatları metrekare hesabıyla yapılmakta. Ortalama metrekaresi 5 TL.Günümüzde rulo çime büyük bir ilgi var. Bu yüzden rulo çim konusunda kampanyalar zaten canlı olan piyasayı daha da canlandırıyor.

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *