Yerden Isıtma nedir ? Avantajları ve Dezavantajları nedir ?

Bu yazımızdan yerden ısıtma sistemlerimlerinin avantajları ve dezavantajlarını beraber inceleyeceğiz. Yerden ısıtma sistemleri ilk duyulmaya başlandığında olumlu tepkiler aldı. Sonraları nedense sağlıklı ve kullanışlı olmadıklarını duymaya başladık. Ya biz ön yargılıydık ya da yerden ısıtma sistemi kendini geliştirdi.

Yerden ısıtma sistemi zemin altına döşenen, sıcak su suların geçtiği borularla kazanılan ısıdır. Önceleri yerden ısıtma sistemlerinin çabuk bozulabilen ve tamiri zor sistemler olduğu düşünüldü. Bu çok küçük bir ihtimal. Yerden ısıtma sistemlerinde kullanılan bütün malzemeler yeni, daha sağlam ve güvenilir olarak üretiliyor. Özellikle sağladığı konfor ve uygulama başarıları yerden ısıtma sistemlerini popüler hale getirmeye başladı.

Yerden ısıtma sistemlerinin avantajları

 • Kullanım ve ısınma kolaylığı
  Sağlıklı ortam
  Döşeme kolaylığı
  Zahmetsiz bakım
  Daha fazla hareket alanı
  Enerji tasarrufu
  Fazla bir maliyet gerektirmemesi
  Her yapıya sağladığı uyum
  Yerden ısıtma sistemlerinde kullanılan enerji
  Yerden ısıtma sistemlerinde istenilen her türlü yakıt kullanılabilir. Kombi ve kazan gibi sistemlerin kullanımı oldukça rahattır. İstenildiği zaman açılır ve kapanır. İstenilen sıcaklık ayarlanır.

Yerden Isıtma Dezavantajları

 • Diğer petekli sistemlere göre çok daha geç ortamı ısıtır.
 • Diğer ısınma sistemlerine göre ise çok daha geç soğur.
 • Yakıt açısından dağa çok ödersiniz.
 • Sonradan döşenmesi oldukça zahmetlidir.

 

Yerden ısıtma sistemleri (yer kaloriferi) inşa halindeki yapılarda döşenmeye başlanır. Bitmiş binalarda sonradan zemin sökülerek de döşenebilir.

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *